Den här lektionen syftar till att väcka elevernas intresse för litteratur och bilderböcker genom högläsning och samtal, samt utveckla deras förståelse för författarens och illustratörens olika roller.
1. Samtal om bokomslag och skapande
Skolbibliotekarien inleder med att visa bokens omslag och leder ett kort samtal:
- Vad föreställer bilden på omslaget?
- Vad tror ni att boken kommer att handla om?
- Vad heter den som skapar bilder i en bok?
- Vad heter den som skriver texten?
Berätta därefter vem som är författare och illustratör till den valda boken, och visa hur man kan hitta den informationen (på omslag, titelblad, bokrygg eller baksida).
2. Högläsning och samtal
Läs boken högt för eleverna.
Efter högläsningen:
- Vad handlade boken om? Vad tyckte eleverna?
- Fråga om någon har en favoritförfattare eller favoritillustratör.
- Berätta om din egen favorit och visa några exempel på deras böcker.
3. Övning – känn igen illustratören
Syftet är att hjälpa barnen att uppmärksamma olika illustratörers stilar och uttryck.
Förberedelser:
- Välj ut tre illustratörer med tydligt igenkännbara stilar.
- Plocka fram ett par illustrationer från varje illustratörs böcker.
Genomförande:
- Lägg ut bilderna blandat på ett bord eller visa dem på skärm.
- Låt barnen titta noggrant på bilderna och prata om vad de ser: färger, former, linjer, känslor, uttryck.
- Fråga om de kan hitta likheter mellan vissa bilder.
- Låt dem försöka para ihop bilder som de tror är gjorda av samma illustratör.
- Avsluta med att avslöja vem som gjort vad och berätta eventuellt något kort om varje illustratör.
Tips:
Välj illustratörer med mycket olika stilar, t.ex. Sven Nordqvist, Jon Klassen, Elsa Beskow eller Stina Wirsén.
Spara som favorit
Du måste logga in för att kunna spara som favorit.
